Dr. Kristina Höschlová is the founder and director of the Mountain Medicine Course in the Czech Republic.

“Mountain medicine combines two lifelong passions of mine – my profession as an emergency medicine doctor and the mountains. I spent my childhood in the foothills of the Ještěd Mountain, and ever since the mountains have been my second home. When I summited Mt. Blanc the first time, I was 18 years old. Each year I would explore a different country, different region, and different mountain range all over the world. High mountains will never cease to fascinate me with their immeasurable powers and quiescent grace.

In 2003, as a member of the Czech Mountain Medicine Association, I have been introduced in the mountain medicine. Just a year later I went on my first high mountain expedition. In preparation for this expedition I also enjoyed precious advices from Josef Rakoncaj, a legend of the Czech Himalayan climbing.

During my medical studies I spent several summer seasons working at a goat farm in a Swiss mountain village, Verbier. From there my journey took me to the Alpine Rescue, and so, in the winter 2006, I spent my first season as an emergency doctor with the Mont Blanc Helicopteres in Avoriaz, France.

I am currently an emergency medical doctor with the Liberec region Emergency Medical Services, providing ambulance and helicopter based medical response.

During my foreign stays, I have been lucky to meet a lot of excellent medical professionals. Due to these international acquaintances I was invited in 2013 to attend the international Master Course in Mountain Medicine in Italy. The course impressed me and so I decided to bring this education and expertise also in the Czech Republic, which suggested me to open the International Mountain Medicine Course in the Czech Republic.

The first year is over.

Although there was a lot of work behind, I feel quite enriched as for its joyful open spirit and the enthusiastic atmosphere. Therefore I like to express my gratefulness to all the organizers, lecturers, instructors, supporting partners and mostly to all of the Course’s participants for their contribution.

This year we have decided to open a new Mountain Medicine Course for the Mountaineers to respond to the increasing enquiry from the non-medical mountain lovers.

Beside the precious cooperation with the Czech instructors specialized in the mountain medicine and rescue, I am very happy to invite for this Course also my dear colleagues, Mountain and Helicopter Rescuers from Avoriaz, France.

I hope you will enjoy our Courses and it will satisfy your expectation about the appropriate training in the Mountain Medicine.

We too, are looking forward to meet you and to share your precious medical or mountain experiences.

Please, be welcome!”

Kristina Höschlová

Kristina Höschlová

Garant kurzu

(*1979 v Praze) vystudovala 3. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a specializuje se na anesteziologii a resuscitaci a urgentní medicínu. Pracuje jako lékařka letecké a pozemní záchranné služby Libereckého kraje a záchranné služby ASČR Praha-Západ, kde působila jako odborný garant.

Dříve pracovala na klinice anesteziologie a resuscitace traumacentra Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a během čtyř zimních sezón pobývala jako urgentní lékař v alpských lyžařských střediscích ve Francii (Briancon a Avoriaz) a ve Švýcarsku (Verbier). V Avoriaz pracovala jako lékař letecké záchranné služby Mont Blanc Helicopteres.

Je lektorkou urgentní medicíny a horské medicíny na 3. LFUK a IPVZ a spolupracuje s institutem horské medicíny Ifremmont v Chamonix (Francie).

Je členkou Společnosti horské medicíny, v roce 2005 se jako lékařka zúčastnila expedice na Mt. Everest a o rok dříve na Khan Tengri v Kyrgyzstánu. V roce 2014 pracovala jako anesteziolog v traumacentru v Afghánistánu v rámci mise Lékařů bez hranic a o rok později absolvovala Mezinárodní master kurz horské medicíny ve Varese, Itálie.

Kristina Höschlová často publikuje a přednáší tématiku horské a urgentní medicíny na národních i mezinárodních kongresech.

Lektoři se kterými spolupracujeme

Emmanuel Cauchy

Francie

(*1960) Lékař urgentní medicíny, mezinárodně uznávaný expert horské medicíny a alpské záchrany s více než 20ti letou praxí v horském středisku Chamonix. Zakladatel a ředitel Institutu pro výzkum a vzdělávání v horské medicíně v Chamonix (ifremmont.com). Specialista na onemocnění z chladu. Dr.Cauchy je znám pro mnohé publikace v oboru horské medicíny, z nichž jedna je přeložena do českého jazyka: Průvodce horskou a cestovní medicínou (Cohen P&D s.r.o., 2013)

Lékař
horský vůdce

Dominique Jean

Francie

(*1959) Lékařka, specialistka pediatrie, expediční, sportovní a tropické medicíny. Působí na universitě a universitní nemocnici v Grenoblu. Dlouhodobě mezinárodně uznávaná lektorka vysokohorské medicíny. Viceprezidentka ISMM (International Society for Mountain Medicine). Členka asociace horských průvodců, magistra geografie. Dosavad se jako lékařka zúčastnila 14 zahraničních expedic a humanitárních misí.

lékařka

Lorenzo Introzzi

Itálie

(*1975) Lékař, specialista anestesiologie a horské urgentní medicíny. Lékař letecké záchranné služby v italském středisku Val Gardena. Anesteziolog v univerzitní nemocnici ve Varese. Člen CNSAS (Národní útvar horské a jeskynní záchrany). Prezident SSIS (Italsko-švýcarská společnost pro nauku o hypotermii). Lektor Mezinárodního master kurzu horské medicíny. Lektor kurzu ALS (Advanced Life Support) a vedoucí kurzu BLSD (Basic Life Support and Defibrillation). Lorenzo Introzzi je každoročně žádaným lektorem a přednášejícím na národních i mezinárodních kongresech a kurzech zaměřených především na horskou medicínu a alpskou záchranu.

Lékař

This post is also available in: Čeština