Tvůrcem kurzu je Kristina Höschlová.

Horská medicína pro mě spojuje dvě celoživotní vášně: moji práci lékaře-záchranáře a hory. Dětství jsem strávila v Podještědí a už tehdy jsem se v horách cítila jako doma. Záhy jsem vyrážela na výlety dále a výše – do Krkonoš, Jeseníků na Malou Fatru a v 18 letech jsem stála poprvé na vrcholu Mt. Blancu. Od té doby jsem se každým rokem vydávala do vysokých pohoří po celém světě a nechala se fascinovat nezměrnou silou a nehybnou důstojností horských krajin.

V roce 2003 jsem se připojila k České společnosti horské medicíny a o rok později jsem vyrazila na první vysokohorskou expedici, na niž mě dobrými radami připravoval i Josef Rakoncaj.

Během studia medicíny jsem si přes léto vydělávala na kozí farmě – kde jinde, než v horách, ve švýcarském Verbieru. Odtud již vedla má cesta k alpské záchraně, a tak jsem v zimě 2006 absolvovala svoji první sezónu jako lékař letecké záchranné služby Mont Blanc Helicopteres.

Nyní pracuji u letecké a pozemní záchranné služby Libereckého kraje a jako bych se vracela do míst, kde to celé začalo – do Podještědí.

Díky mým pobytům v zahraničí jsem v roce 2013 dostala nabídku absolvovat mezinárodní Master kurz horské medicíny, který probíhal v Itálii. Kurz mě nadchnul a tehdy jsem se rozhodla umožnit podobné vzdělání mým českým a slovenským kolegům.

První ročník Mezinárodního kurzu horské medicíny v České republice se konal v roce 2016. Od té doby se vzdělávacího programu úspěšně zúčastnilo 71 lékařů, paramediků a horolezců z 8 zemí světa. 48 z nich pak získalo akreditovaný diplom „DiMM“ a ostatní obdrželi certifikát o kvalifikaci v horské medicíně. Poslední ročník Kurzu byl téměř symbolicky zakončen v březnu 2021 na Dvoračkách – přesně 5 let od začátku celého projektu.

Během Kurzů jsme měli tu čest setkat se s mnoha světově uznávanými lektory. Mimo milou spolupráci s Leteckou záchrannou službou Liberec a Horskou službou ČR jsme měli cennou příležitost sdílet zkušenosti kolegů Bergwacht Bayern z vrtulníkového centra v Bad Tölz alpských záchranářů z Avoriaz.

Ač za přípravou Kurzu bylo nepřeberně práce a úsilí, i mně přinesl spoustu obohacení. Tou nejcennější odměnou se mi stalo nadšení a radost ze sdílení, které Kurzy provázely po celou dobu. To vše jen díky úžasnému přispění všech organizátorů, lektorů, podporujících partnerů a především všech absolventů Kurzu, kterým všem za to patří upřímný a hluboký dík.

Kristina Höschlová

Garant kurzu

(*1979 v Praze) vystudovala 3. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, specializuje se na anesteziologii a resuscitaci a urgentní medicínu a v roce 2015 absolvuje Mezinárodní master kurz horské medicíny v italském Varese. Současně pracuje jako lékařka letecké a pozemní záchranné služby Libereckého kraje.

Dříve pracovala na klinice anesteziologie a resuscitace traumacentra Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a u záchranné služby ASČR Praha-Západ, kde působila jako odborný garant. Během čtyř zimních sezón pobývala jako urgentní lékař v alpských lyžařských střediscích ve Francii (Briancon a Avoriaz) a ve Švýcarsku (Verbier). V Avoriaz pracovala jako lékař letecké záchranné služby Mont Blanc Helicopteres.

Je lektorkou urgentní medicíny a horské medicíny na 3. LFUK a IPVZ a spolupracuje s institutem horské medicíny Ifremmont v Chamonix (Francie).

Je členkou Společnosti horské medicíny a společnosti horských lékařů ve švýcarském Valais "GRIMM".
V roce 2005 se jako lékařka zúčastnila expedice na Mt. Everest a o rok dříve na Khan Tengri v Kyrgyzstánu. V roce 2014 a 2019 pracovala jako anesteziolog v rámci mise Lékařů bez hranic v traumacentrech Kunduz (Afghánistán) a Mocka (Jemen) .

Kristina Höschlová publikuje a přednáší tématiku horské a urgentní medicíny na národních i mezinárodních kongresech
a je autorkou 2 knih: Lékařem mezi nebem a horami a Lékařem mezi pouští a minami.
Více o KH zde.

Lektoři se kterými spolupracujeme

Emmanuel Cauchy

Francie

(*1960) Lékař urgentní medicíny, mezinárodně uznávaný expert horské medicíny a alpské záchrany s více než 20ti letou praxí v horském středisku Chamonix. Zakladatel a ředitel Institutu pro výzkum a vzdělávání v horské medicíně v Chamonix (ifremmont.com). Specialista na onemocnění z chladu. Dr.Cauchy je znám pro mnohé publikace v oboru horské medicíny, z nichž jedna je přeložena do českého jazyka: Průvodce horskou a cestovní medicínou (Cohen P&D s.r.o., 2013)

Lékař
horský vůdce

Dominique Jean

Francie

(*1959) Lékařka, specialistka pediatrie, expediční, sportovní a tropické medicíny. Působí na universitě a universitní nemocnici v Grenoblu. Dlouhodobě mezinárodně uznávaná lektorka vysokohorské medicíny. Viceprezidentka ISMM (International Society for Mountain Medicine). Členka asociace horských průvodců, magistra geografie. Dosavad se jako lékařka zúčastnila 14 zahraničních expedic a humanitárních misí.

lékařka

Lorenzo Introzzi

Itálie

(*1975) Lékař, specialista anestesiologie a horské urgentní medicíny. Lékař letecké záchranné služby v italském středisku Val Gardena. Anesteziolog v univerzitní nemocnici ve Varese. Člen CNSAS (Národní útvar horské a jeskynní záchrany). Prezident SSIS (Italsko-švýcarská společnost pro nauku o hypotermii). Lektor Mezinárodního master kurzu horské medicíny. Lektor kurzu ALS (Advanced Life Support) a vedoucí kurzu BLSD (Basic Life Support and Defibrillation). Lorenzo Introzzi je každoročně žádaným lektorem a přednášejícím na národních i mezinárodních kongresech a kurzech zaměřených především na horskou medicínu a alpskou záchranu.

Lékař