Lékaři s dlouholetou praxí

Urs Wiget

Švýcarsko

Světově uznávaný expediční lékař, horský záchranář a legenda švýcarské horské medicíny.
Stále aktivní v expediční a vysokohorské medicíně, jako urgentní lékař dlouhodobě spolupracoval s leteckými záchrannými službami REGA a Air Glaciers.
Bývalý prezident lékařské komise ICAR a zakládající prezident společnosti švýcarských horských lékařů GRIMM.
Jako lékař a aktivní horolezec se zúčastnil čtyř expedic na 8000 vrcholy (Mt.Everest, K2, Shisha Pangma, Broad Peak).

Niels Holthof

Belgie/Švýcarsko

Rodák z Belgie, od roku 2013 pracující ve švýcarském Bernu jako specialista anesteziologie a intenzivní péče a v Sionu jako urgentní lékař letecké horské záchrany Air Glaciers, člen švýcarské společnosti horských lékařů GRIMM.
Aktivní alpinista a držitel mezinárodního diplomu horské medicíny DiMM.

Ivana Sikulová

Slovenská Republika

Zdravotnická záchranářka, dobrovolná členka a instruktorka horské služby, doktorka přírodních věd v oboru geologie. Extrémní lyžařka – první žena, která slyžovala Pallaviciniho kuloár na Glossglockneru. Sama byla v roce 2006 obětí laviny – od té doby se specializuje na lavinovou prevenci a záchranu.

Emmanuel Cauchy

Francie

(*1960-†2018) Lékař urgentní medicíny, mezinárodně uznávaný expert horské medicíny a alpské záchrany s více než 20ti letou praxí v horském středisku Chamonix, horský vůdce. Zakladatel a ředitel Institutu pro výzkum a vzdělávání v horské medicíně v Chamonix (ifremmont.com). Specialista na onemocnění z chladu. Dr.Cauchy je znám pro mnohé publikace v oboru horské medicíny, z nichž jedna je přeložena do českého jazyka: Průvodce horskou a cestovní medicínou (Cohen P&D s.r.o., 2013)
Dne 2.dubna 2018 Manu zahynul v lavině v Chamonix...

Jiří Chvojka

Česká republika

Specialista vnitřního lékařství a intenzívní péče a urgentní lékař při Letecké záchranné službě v Plzeňském a Jihočeském kraji. Na plzeňské lékařské fakultě se věnuje vědě a výuce. Své nadšení do horských aktivit spojil s medicínou, je držitelem Mezinárodního diplomu horské medicíny a ceněným lektorem na našich kurzech.

David Hillebrandt

Velká Británie

Celoživotní aktivní nadšenec horské medicíny, t.č. pracuje jako praktický a urgentní lékař na JZ Anglie.
Viceprezident Mezinárodní společnosti horské medicíny ISMM a bývalý prezident lékařské komise UIAA.
Je odborným lékařským konzultantem Britské společnosti horské medicíny, horských vůdců UIAGM, a komerčních himalájských expedic.
Uznávaný lektor a supervizor v rámci mezinárodních kurzů DiMM (Diploma in Mountain Medicine).

Guido Giardini

Itálie

Profesor neurologie v Oblastní nemocnici Val d’Aosta.
Lékařský konzultant Italské společnosti horské medicíny.
Zakladatel a ředitel centra horské medicíny ve Val d’Aostě a spoluzakladatel přeshraničního projektu Resamont.
Celoživotní nadšenec horské medicíny se specializací na vysokohorskou fysiologii a patologii a telemedicínu.

Jean-Marc Bertrand

Francie

Lékař, specialista sportovní traumatologie s dvacetiletou praxí v horském středisku Avoriaz, Francie. Lékař horské letecké záchrany Mt.Blanc Helicopteres, urgentní lékař v Thononu a Annecy.

Pascal Zellner

Francie

Specialista urgentní medicíny s dvacetiletou zkušeností horské letecké záchrany. Jako urgentní lékař působí v Savojsku a v nemocnici Chambéry. Člen lékařské komise ICAR a Francouzské společnosti horské medicíny. Předseda institutu pro výzkum a vzdělávání v horské medicíně v Chamonix (Ifremmont), který v roce 2005 spoluzakládal s Dr. Emmanuelem Cauchym. Mezinárodně uznávaný specialista na telemedicínu, podílí se na evropských projektech SOSMAM, Resamont a Altidoc, které se zabývají konzultací expediční a horské medicíny.

Johan Holmgren

Švédsko

Lékař s bohatou zkušeností vysokohorského a sportovního lékařství. Specializací praktický lékař. Člen MedCom UIAA od roku 1993. V letech 1997-2007 vedl ve švédském Falunu Centrum vysokohorské medicíny zaměřené na konzultace pro pobyt ve výškách. Dále působil ve zdravotním centru v Sälenu, největším severoevropském horském středisku. Je lékařským konzultantem Švédského horolezeckého svazu a švédského národního týmu rychlostního lyžování (letmý kilometr). Prezident lékařské komise Švédské společnosti horské medicíny v letech 2010-2015. Doposud nejrychlejší lékař planety na lyžích s rekordem 204,27 km/h na mistrovství světa FIS v rychlostním lyžování (Verbier 2011). Studoval také religionistiku, politologii a nauku o terorismu.

Fidel Elselsohn

Rakousko

Horský lékař, 23 let pracoval pro Letecké záchranné služby v Rakousku. Ředitel Rakouské horské záchranné služby, autor mnoha vědeckých článků a publikací v oblasti horské urgentní medicíny.
Bývalý prezident lékařské komise ICAR a uznávaný lektor a supervizor Mezinárodních kurzů horské medicíny DiMM.

Jana Kubalová

Česká Republika

Lékařka oborů anestesiologie a resuscitace, a urgentní medicína. Předsedkyně lékařské komise Českého horolezeckého svazu, viceprezidentka Společnosti horské medicíny a bývalá členka lékařské komise UIAA. T.č. lékařka Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje, kde působí jako lékařský náměstek pro vzdělávání a krizovou připravenost. Je lektorkou mezinárodně certifikovaných kurzů ALS (Advanced Life Support), ATLS (Advanced Trauma Life Support) a BLS (Basic Life Support). Jana Kubalová je uznávanou mentorkou horské medicíny, podílí se na vytváření nových doporučení a školení instruktorů a lékařů.

Dominique Jean

Francie

Lékařka, specialistka pediatrie, expediční, sportovní a tropické medicíny. Působí na universitě a universitní nemocnici v Grenoblu. Dlouhodobě mezinárodně uznávaná lektorka vysokohorské medicíny. Viceprezidentka ISMM (International Society for Mountain Medicine). Členka asociace horských průvodců, magistra geografie. Dosavad se jako lékařka zúčastnila 14 zahraničních expedic a humanitárních misí.

Lorenzo Introzzi

Itálie

Lékař, specialista anestesiologie a horské urgentní medicíny. Lékař letecké záchranné služby v italském středisku Val Gardena. Anesteziolog v univerzitní nemocnici ve Varese. Člen CNSAS (Národní útvar horské a jeskynní záchrany). Prezident SSIS (Italsko-švýcarská společnost pro nauku o hypotermii). Lektor Mezinárodního master kurzu horské medicíny. Lektor kurzu ALS (Advanced Life Support) a vedoucí kurzu BLSD (Basic Life Support and Defibrillation). Lorenzo Introzzi je každoročně žádaným lektorem a přednášejícím na národních i mezinárodních kongresech a kurzech zaměřených především na horskou medicínu a alpskou záchranu.

certifikovaní horští vůdci

Karel Kříž

Česká Republika

Původním povoláním učitel zeměpisu a sportu, asistent na Západočeské univerzitě, od roku 2006 profesionální horský vůdce s mezinárodní licencí UIAGM. Většinu roku tráví jako horský vůdce v Alpách, úzce spolupracuje s Freeride Center Sölden. Je vedoucím pro vzdělávání České asociace horských vůdců, lektorem Českého horolezeckého svazu a lektorem České asociace profesionálních učitelů APUL.

Petr Giacintov

Česká Republika

Dlouholetý reprezentant Československa v ragby, absolvent FTVS UK v Praze; horským vůdcem UIAGM je od roku 2010. Horským sportům se věnuje od roku 1975 a zaměřuje se na závodní skialpinismus a extrémní sjezdy. Je průkopníkem skialpinismu v Čechách.

Vojtěch Dvořák

Česká Republika

Původním povoláním grafik, od roku 2009 profesionální horský vůdce s mezinárodní licencí UIAGM. Po horách leze od svých patnácti let, nominoval se do reprezentačního družstva ČR pro lezení v horách a velehorách. Spoluautor metodických materiálů firem SINGING ROCK a HUDY pro horolezce a skialpinisty. Autor horolezeckého komiksového seriálu Wattova Wokna v časopise Montana. Autor metodického seriálu v časopise Lidé & Hory.

Martin Šťourač

Česká Republika

Horolezec, freerider, paraglidista a samozvaný instruktor absurdity. Spolu s parťákem Karlem procestoval kus světa, aby v jeho málo prozkoumaných pohořích sjel vrcholy na lyžích volným terénem včetně osmitisícovky Manaslu. Od roku 2018 je držitelem mezinárodní licence horského vůdce UIAGM a krom práce vůdce na freeride kempech v Rakousku a heliskiingu ve Švédsku se dál živí výškovými pracemi. Potkáte ho i v Česku, třeba v Jizerkách na běžkách nebo na laně v Ádru, Labáku nebo Skaláku. Nemůžete ho minout, jeho skromný humor a láska k Životu je nakažlivá.